Folklorystyczny zespół „Złote Kłosy” powstał w roku 1967 dzięki okolicznej młodzieży zrzeszającej się w Związku Młodzieży Wiejskiej. Dzieci miejscowych rolników z biegiem lat rozwijały swoje umiejętności poprzez tańce i piosenki powiązane z ludową tradycją ziemi bukowskiej.
Już po kilku miesiącach działalności członkowie zespołu mogli wykazać się na wielu koncertach nie tylko wśród najbliższych, ale też na terenie całego województwa.
Od chwili założenia do dziś „Złote Kłosy” biorą udział w ogólnopolskich przeglądach zespołów folklorystycznych. Pojawiali się m.in. w Poznaniu, Środzie Wielkopolskiej, Rokietnicy czy Pobiedziskach, z czego w ostatnim otrzymali oni wyróżnienie na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Pobiedziskach w roku 1996 w kategorii zespołów autentycznych.
Opiekunem zespołu jest Pan Stanisław Króliczak: absolwent kursu choreograficznego tańca ludowego, który organizowany był w Pałacu Kultury w Poznaniu. Pan Stanisław w 1987 roku za swoje działania nagrodzony został odznaczeniem „Zasłużony Działacz Kultury”. Jest on również laureatem „Złotej Kosy 96” z 1997 roku przyznaną przez „Kosynier Bukowski”.
Niesamowitego uroku i klimatu podczas wystąpień „Złotych Kłosów” dodały stroje ludowe, które uszyła dla zespołu Pani Leokadia Króliczak. Białe wielkopolskie czepce z kokardą wiązaną pod brodę wypożyczane były początkowo od mieszkanek Dobieżyna. Reszta strojów natomiast była skromna, jednak bardzo efektowna. Spódniczka, fartuszek i korale u kobiet i szamerowane męskie kurtki niesamowicie zdobiły i dodawały swoistej magii całym występom.
Działalność zespołu opiera się na folklorze wielkopolskim, jednak pojawiają się również elementy z innych regionów, np. Śląska Cieszyńskiego. Występują zarówno na lokalnych obrzędach dożynkowych jak i na terenie całej Wielkopolski. Wielokrotnie brali też udział w turniejach „Moja Wieś Aktywna” oraz Przeglądach Zespołów Folklorystycznych.
Poza działalnością na terenie Wielkopolski „Złote Kłosy” pojawiały się również za granicą. W 1997 roku zaproszono ich do Holandii, a konkretniej do gminy Sint Michielsgestel.
Od wielu lat zespół współpracuje też ze Stefanem Obstem: przedstawicielem mniejszości niemieckiej w Polsce. Współpraca ta zaowocowała m.in. wizycie 40-osobowego niemieckiego zespołu folklorystycznego, natomiast „Złote Kłosy” zagościły w miejscowości Erbach w roku 1999 na Koncercie Jubileuszowym oraz na kilku koncertach w okolicy Lineburga w roku 2005.
Poza działalnością poświęconą sztuce folklorystycznej zespół poszczycić się braniem udziału w budowie Wiejskiego Domu Kultury w Dobieżynie w 1985 roku oraz budowie tam Szkoły Podstawowej.
„Złote Kłosy” uczestniczą w wielu lokalnych wydarzeniach współtworząc lokalną historię. W 1996 roku swoim tańcem wzbogacili uroczyste otwarcie bukowskiej hali sportowej. Biorą też udział w wielu corocznych wydarzeniach, takich jak Dni Seniora, Dnia Kobiet, finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Święta Niepodległości, czy różnych spotkań i rekolekcji dla osób niepełnosprawnych.
Grupa „Złote Kłosy” łączy pokolenia dzięki swojej działalności i zaangażowaniu. Próby, występy i warsztaty zachęcają kolejne osoby do dołączenia, a mimo wielu lat istnienia sporą część zespołu stanowią dzieci i młodzież, która aktywnie angażuje się w lokalne wydarzenia i poznaje wielkopolski folklor.